top of page
andrea-proietti-WHELjmFce7E-unsplash.jpg

Príbehy našich zvierat

Vzhľadom na vek a diagnózy si naše koníky vyžadujú špeciálny prístup a starostlivosť, s čím súvisí potreba podávania rôznych vitamínových doplnkov (na pohybový a dýchací aparát, trávenie a celkovú kondíciu) a špeciálnej stravy v podobe granúl, musly a prípravkov, ktoré posilňujú účinok týchto zložiek.
Tým, že naši psíkovia sú všetko veľké až obrie plemená, potrebujú veľa kvalitnej stravy, niektorí z nich špeciálne granule podľa ich individuálnej potreby, všetkým, vzhľadom na vek, hmotnosť a veľkosť až do konca života musí byť denne podávaná kĺbna výživa ako prevencia pred hroziacou bedrovou displáziou, ktorá sa u týchto plemien veľmi často vyskytuje aj s  inými pohybovými problémami. V neposlednom rade budeme musieť riešiť ich neodkladné operácie ako aj bežné veterinárne úkony ako pravidelné očkovanie a odčervenie, vrátane koní.

83990857_199279007791702_839040486828775

Marengo

Marengo, český teplokrvník - je momentálne najmladším členom našej koníkovej rodiny. Kúpili sme ho spolu s jeho maminou Lucy. V inzeráte stálo, buď predaj spolu, alebo jednotlivo. A keďže Marengo bol ešte žriebä (5 mesiacov), rozhodli sme sa ich oboch odkúpiť a nerozdeliť. Dodnes sú spolu a Marengo si stále rád cucne z maminho mliečka, i keď už tento rok bude mať 3 roky a čaká ho základný výcvik.

Lucy

Lucy, český teplokrvník - Marengova mamina. Kúpili sme ju ako 10 ročnú kobylku. Lucy je známa hlavne svojou pažravostou, čo jej neraz privodilo zdravotné ťažkosti. Musíme dávať pozor čo a koľko toho zje, lebo jej životné krédo znie: zožeriem všetko, čo nezožerie mňa

Lucy.jpg
rocky.JPG

Rocky

Rocky, anglický plnokrvník - je náš najstarší člen. Tento rok oslávi krásnych 21 rokov. Je u nás najdlhšie. Po neúspešnej dostihovej kariére, mal byť ako nepotrebný zabitý. Jeden pán s dobrým srdcom ho zobral k sebe a Rocky ešte skúsil šťastie v iných športoch s viacerými ľuďmi. Nám bol darovaný už s rôznymi diagnózami. Niekoľko mesačná liečba priniesla ovocie, v podobe krásneho, šťastného i keď trošku s obmedzeniami žijúceho dôchodcu, ktorý sa ešte aj v tomto veku vie tešiť zo života a pohybu s deťmi, ktoré miluje.

Neklan

Rakúsky Hafling Neklan je netypický predstaviteľ svojho plemena. Bol kupovaný z rodiny, kde bol milovaný, ale pre športové ambície majiteľky už nevhodný a nám predaný. Tohto roku oslávi 20-ročné okrúhle narodeniny. Medzi deťmi i dospelými je veľmi obľúbený, napriek svojej tvrdohlavosti, ktorá je typická pre toto plemeno. Ale čo sa zovňajšku týka, sa Neklan vyhol štandardu. Aj napriek našej veľkej snahe si drží svoju líniu, hriva a chvost nie a nie zhustnúť a podrásť a celkovo sa mu do rastu veľmi nechcelo, čo je hlavným dôvodom všeobecnej obľúbenosti.

22814091_1457726777597681_74206116732336
73349227_2520836114802086_21336903261691

Chupa

Holštýnsky kôň Chupa je u nás ešte len pár týždňov. Po úspešnom absolvovaní niekoľkých parkúrových sezón, musel svoju športovú kariéru predčasne ukončiť z dôvodu nádoru, ktorý mu tlačí na dýchaciu trubicu a tým obmedzuje samotné dýchanie a s tým súvisiaci výkon koníka. Podstúpil liečbu, ktorá žiaľ nezabrala a operačné odstránenie nie je možné z dôvodu prerastajúceho nádoru cez hlavnú krčnú tepnu. Nám bol darovaný na dožitie. Nevieme, čo nás s jeho diagnózou do budúcna čaká, ale i napriek negatívnym prognózam budeme robiť všetko preto, aby sme mu zabezpečili plnohodnotný život.

Joey

Shetlandský pony Joey, ktorý ľahostajnosťou a chamtivosťou ľudí skoro prišiel o zdravie. Zachránený v minúte dvanástej svojou bývalou majiteľkou, ktorá ho predtým s dobrým úmyslom predala do "dobrých rúk" ako mladého koníka, ktorý bol následne predaný do jazdeckej školy, kde mal učiť detičky niečo, čo on sám ešte nevedel a vzhľadom na svoj vek ani nemal vedieť. Tieto okolnosti sa podpísali na jeho psychike, kde z mladého spokojného koníka sa stalo klbko nervov, prejavujúc sa vzdorovitosťou, ktorá častokrát vyvrcholila až do sebadeštrukčného správania.

IMG_7716.jpg
mendy.jpg

Mendy

Welshská pony s chronickou artrózou prednej nohy spôsobenou úrazom a následným zanedbaním liečby. Odkúpená z areálu, kde 2 letné mesiace drela s x deťmi x hodín denne a bola predaná po prázdninách ako nepotrebná, nechcená a zanedbaná.

Doris

Kobylka Doris je lipicanka, pekne u nás pookriala a zaguľatila sa:)

doris.jpg
margo.jpg

Margo

Margo je náš ďalší poník. Po tom, čo nemohol ostať u pôvodnej majiteľky sme mu poskytli domov, a on ochotne a občas tvrdohlavo vozí deti:)

Eddy

Argentínska doga. Prešiel si v živote niekoľkými nevydarenými domovmi, ktoré boli vždy myslené s tým najlepším úmyslom, len žiaľ pre Eddyho neskončili šťastne, čo sa aj odrazilo na jeho psychike a možno s tým súvisiacimi problémami s príjmom potravy a trávením.

IMG_0985.jpg
cezar a kira.jpg

Cezar a Kira

Cézar je náš najstarší psík. Bol odobratý od tyrana, ktorý mu prerazil lebku. Dostal sa do rúk mladému páru, ktorí si k nemu ešte zaobstarali šteniatko fenky NOxND a nazvali ju Kira. V dôsledku tragických udalostí, mali byť obaja utratení. Našťastie sa ich ujal útulok v Žiari nad Hronom (Strážni anjeli) a tí ich ponúkli na adopciu. Podmienkou bolo, že len spolu, (vzhľadom na vzájomnú naviazanosť psíkov na seba) čo im dosť šance na adopciu znižovalo. A to bol dôvod, prečo sme sa pre nich rozhodli. Aby neboli nikdy oddelení.

Many

Psík bordeauxskej dogy. Kúpený v Čechách, ponúknutý na predaj ako 3 týždňové šteniatko s pruhom a tretím viečkom. Podstúpil liečbu a štyri operácie. S touto diagnózou v prípade potreby absolvuje ďalšie.

many.jpg
84687790_281488719492252_664338408693091

Daira

Nemecká doga. Trojmesačné šteniatko, ktorého osud pre pôvod a neželané diagnózy mohol dopadnúť veľmi nepriaznivo. Narodila sa s vadou zadných nožičiek, pruhom a tretím viečkom. Bola nám daná do starostlivosti, od ľudí, ktorým jej budúcnosť nie je ľahostajná. Špeciálnou stravou sa jej snažíme spomaliť rast, berie doplnky na pohybové ústrojenstvo a čaká ju minimálne operácia pruhu+sterilizácia vo vhodnom veku. Ako sa budú vyvíjať nožičky a očko ešte sami nevieme, to ukáže až čas a podľa toho budeme postupovať.

Ares

Darovaný cane-corso. Fenka, ktorá s ním zdieľala domácnosť po ňom útočila, tak rodina, ktorá ho vlastnila sa ho pre jeho dobro rozhodla vzdať.

ares22.jpg
129137959_208669334100885_46243953553146

Dakota a Silver

Tieto dve nerozlučné sestry k nám prišli z Čiech, kde žiaľ zažili týranie. Držia sa stále spolu, a postupne sa osmeľujú, učia sa znovu dôverovať ľuďom. Tak ako ostatní naši psi, aj oni sa neskutočne radi maznajú.

Kola

Kola je po Aresovi asi najväčší mojkáč, ale zároveň vkuse šantí, naháňa sa s ostatnými.

kola.jpg
dony.jpg

Dony

Dony je jeden z našich posledných prírastkov, postavou menší ako ostatní, ale o to viac sa rád nechá pomaznať.

Sultán

Sultán je poriadny kusisko psa, a tá jeho kožušina je ako z rozprávky o Sultánovi z tureckej rozprávky:)

sultan2.jpg
hektor2.jpg

Hektor

Hektor má veľké srdce, miluje Evu a občas na ňu žiarli, preto si rád rýpne do ostatných psov, čo sa okolo nej obšmietajú. Je to taký typický kámoš z krčmy, s ktorým si môžete byť istí, že nuda nehrozí:) Najradšej má pískacie hračky, ich piskotom nám neustále drása nervy.

Za dúhovým mostom

storm.jpg

Storm

Storm - nestihol byť súčasťou nášho OZ, ale bol a pre mňa stále je súčasťou nie len môjho života, ale hlavne môjho JA. I keď jeho telo tu už nie je, jeho duša žije stále vo mne. Bol to môj osudový kôň, pre ktorého som žila, dýchala a bola ochotná zomrieť. Jeho strata nikdy neprebolí a viem, že bol pre mňa jediný a jedinečný celým svojím bytím. Doteraz som nenašla koňa, ktorý by sa mu vyrovnal a viem, že takého už nikdy nenájdem. STORM bol len jeden.

Gaja

Gaja -kobylka anglického plnokrvníka. Prvý koník, ktorý nám v našom OZ odišiel na večné pastviny. Gaju k nám priniesla jej majiteľka, ktorá sa dostala do ťažkej životnej situácie a na koníka jej v tom období nezvýšili finančné prostriedky. Kobylka i napriek svojej dostihovej minulosti bola miernej a dobrosrdečnej povahy, čím si získala srdcia mnohých z nás. O chvíľu tomu bude rok, čo nás nečakane opustila, čo sme ju našli ležiacu vo výbehu. I napriek snahe o jej záchranu nám uhynula. Gajuške praskla cievka, pričom jej krv začala zaplavovať vnútorné orgány. Ostalo po nej voľné miesto pri krmitku a v našich srdciach obrovský žiaľ.

gaja.jpg
IMG_8952.jpg

Dolcho

Krásny, vysoký, statný kôň Oldenburskeho plemena z nemeckého chovu, čo ho predurčilo stať sa v rukách človeka športovým nástrojom. Z Nemecka, kde ešte skákal parkúr bol kúpený na Slovensko do jazdeckej školy a o pár týždňov ponúknutý na predaj. Dôvod predaja, nám bol povedaný, že nevládze. O čom sme sa pri skúšaní presvedčili aj sami. Koník nebol ochotný ani len kráčať bez výrazných pomôcok. Vykúpili sme ho a dopriali mu oddych a prvotnú liečbu. Pred očami sa nám menil na silného, dominantného koňa, ktorý miloval vychádzky a svoje kobylky v stáde. Žiaľ vek a športová minulosť sa podpísali na jeho tragickom konci. Zadné nohy stratili silu, a aj napriek veterinárnej pomoci, ktorá mu bola hneď poskytnutá sa nám v decembri minulého roka tento náš bojovník už nedokázal postaviť. Ukončili sme jeho trápenie humánnou eutanáziou. Ten kto ho poznal vedel, že to bol pán kôň telom i dušou. V našich spomienkach navždy ostane vrytý ako veľký, biely BOSS.

Danken

Danken bol adoptovaný z útulku zo Žiaru nad Hronom (ako Kira a Cézar), kde ho priviezla mestská polícia, ktorá ho odchytila podvyživeného, zablšeného a celkove zanedbaného. Podľa všetkého sa mu podarilo utiecť z miestnej osady. Danken stelesňoval všetko, čo človek od psíka môže a chce očakávať. Bol to pán dokonalý... Verný, nebojácny a veselý. Keby mohol, tak by za človeka aj dýchal. A však tým, že v minulosti mu nebolo dané čo potreboval, hlavne čo sa výživy týka, mal slabé srdiečko, ktoré mu nečakane a predčasne dobilo v lete minulého roka.

danken.jpg
bruno.jpg

Bruno

Osudový pes celej našej rodiny. Priviezli sme si ho od Prešova od pani, ktorá ho vykúpila od tyrana. Mala srdce na správnom mieste, ale chýbali prostriedky. Bruno bol v zúfalom fyzickom, ale hlavne psychickom stave. Bál sa všetkého a všetkých. Po liečbe tela, nasledovala liečba jeho utýranej dušičky. Stal sa mojim tieňom. Chodili sme spolu všade. Postupne získaval odvahu a dôveru k ľuďom. Okrem chlapov ktorých nepoznal, tých sa stránil až do konca svojho života. Jediný muž, ktorému dovolil sa ho dotknúť pri prvom stretnutí bol môj terajší manžel. Vďaka Brunkovi mám svoju rodinu a on tým splnil svoje poslanie, ktoré tu na Zemi v tomto živote mal..... Nikdy na Teba nezabudnem a nikdy to nedovolím ani svojim dcéram, pretože aj vďaka Tebe ich mám.....

bottom of page